Новогуйвинська громада
Житомирська область, Житомирський район

ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ ЩОДО РЕОРГАНІЗАЦІЇ ТА ЛІКВІДАЦІЇ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ НОВОГУЙВИНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ

Дата: 06.04.2026 15:57
Кількість переглядів: 195

I. Найменування організатора громадського обговорення – Відділ освіти Новогуйвинської селищної ради

ІІ. Документи, винесені на громадське обговорення:

  1. Проєкт Перспективного плану формування спроможної мережі закладів освіти Новогуйвинської територіальної громади на 2026 – 2027 роки, затверджений рішенням 61 сесії Новогуйвинської селищної ради 8 скликання від 23.01.2026 року № 1819.
  2. Проєкти рішень Новогуйвинської селищної ради:
  1.  Про зміну типу та перейменування Сінгурівського ліцею  Новогуйвинської селищної ради  Житомирського району Житомирської області і затвердження Статуту (Додаток 1).
  2.  Про зміну типу та перейменування Озерненського ліцею Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області і затвердження Статуту (додаток 2).
  3. Про зміну типу та перейменування Новогуйвинського ліцею імені Сергія Процика Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області, створення філії із внутрішнім структурним підрозділом дошкільної освіти і затвердження Статуту (додаток 3).
  4. Про реорганізацію Пряжівської гімназії Новогуйвинської селищної ради  Житомирського району Житомирської областішляхом приєднання до Новогуйвинської гімназії імені Сергія Процика (додаток 4).
  5. Про реорганізацію Пряжівського закладу дошкільної освіти «Капітошка» Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області шляхом приєднання до Новогуйвинської гімназії  імені Сергія Процика (додаток 5).
  6. Про зміну типу та перейменування Вертокиївського ліцею  Новогуйвинської селищної ради Житомирського району  Житомирської області, створення внутрішнього структурного дошкільного підрозділу і затвердження Статуту (додаток 6).
  7. Про реорганізацію Вертокиївського закладу дошкільної освіти «Малятко» Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області шляхом приєднання до Вертокиївської гімназії (додаток 7).
  8. Про зміну типу та перейменування Троянівського ліцею Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області, створення філій із внутрішніми структурними підрозділами дошкільної освіти і затвердження Статуту (додаток 8).
  9. Про реорганізацію Глибочанської гімназії Новогуйвинської селищної ради  Житомирського району Житомирської області шляхом приєднання до Троянівської гімназії (додаток 9).
  10. Про реорганізацію Глибочанського закладу дошкільної освіти «Дзвіночок» Новогуйвинської селищної ради  Житомирського району Житомирської області шляхом приєднання до Троянівської гімназії (додаток 10).
  11. Про реорганізацію Головенківської гімназії  Новогуйвинської селищної ради  Житомирського району Житомирської області шляхом приєднання до Троянівської гімназії (додаток 11).
  12. Про реорганізацію Головенківського закладу  дошкільної освіти «Капітошка» Новогуйвинської селищної ради  Житомирського району Житомирської області шляхом приєднання до Троянівського ліцею (додаток 12).
  13. Про реорганізацію Руднє-Городищенської гімназії Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області шляхом приєднання до Троянівської гімназії (додаток 13).
  14. Про припинення шляхом ліквідації Озерянківської гімназії Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області (додаток 14).
  15. Про припинення шляхом ліквідації Озерянківського закладу дошкільної освіти «Озеряночка» Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області (додаток 15).
  16. Про припинення шляхом ліквідації Руднє-Городищенського закладу дошкільної освіти «Пролісок» Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області (додаток 16).
  17. Про створення Новогуйвинського академічного ліцею  (додаток 17).

 

Нормативне забезпечення:

Стаття 143 Конституції України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого  самоврядування утворюють,  реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Стаття 103-2 Бюджетного кодексу України: Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.

Стаття 26  Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів  комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Стаття 25  Закону України «Про освіту»: 

Засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа):приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію, зміну типу закладу освіти, затверджує статут (його нову редакцію).

Засновник закладу освіти зобов’язаний у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжувати навчання на відповідному рівні освіти.

Стаття 66  Закону України «Про освіту»: 

Сільські, селищні ради:

відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та повної загальної середньої освіти;

засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів.

 

 

Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»:  Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).

Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.

Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради.

Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні, сільські ради відповідно до вимог законодавства.

Ліцеї можуть бути утворені та здійснювати освітню діяльність за умови дотримання вимог цього Закону, ліцензійних умов та положення про ліцей, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти.

У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.

Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.

Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.

Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:

  • початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
  • гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
  • ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.

Початкова школа функціонує як окрема юридична особа, або як структурний підрозділ гімназії.

Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.

За рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти та, як виняток, здобуття початкової освіти.

ІІІ. Соціальні групи населення, на які поширюватиметься дія документу – жителі  Новогуйвинської селищної територіальної громади.

ІV. Мета проведення громадського обговорення – врахування думки жителів Новогуйвинської селищної територіальної громади щодо реорганізації закладів освіти Новогуйвинської селищної ради відповідно до рішення 61 сесії Новогуйвинської селищної ради 8 скликання від 23 січня 2026 року №1819 «Про затвердження проєкту Перспективного плану формування спроможної мережі закладів освіти Новогуйвинської територіальної громади на 2026 – 2027 роки»:

https://novoguyvynske-miskrada.gov.ua/news/1769682341/   

та запропонованих проєктів рішень щодо зміни типу, реорганізації, ліквідації, створення філій та нових закладів освіти.

Період реформ, розпочатий державою, поставив гостро питання реорганізації та ліквідації шкіл, що є результатом демографічної кризи. З кожним роком кількість учнів скорочується, тому й не дивно, що чимало закладів освіти стали напівпорожніми.

Заклади освіти з низькою наповнюваністю класів є найбільш затратними установами у перерахунку на одного учня. Тому перед місцевою владою постає питання раціонального розподілу бюджетних коштів, альтернатива утримання таких навчальних закладів (оплату за енергоносії, природний газ, водопостачання, інші послуги, зарплату технічному персоналу) чи переведення дітей до спроможних навчальних закладів і забезпечення якісніших умов навчання завдяки вивільненим коштам.

Окрім того, у школах з малою наповнюваністю учнів один учитель, як правило, викладає кілька навчальних предметів, а у класах, де менше 5-ти учнів організовано індивідуальне навчання, відсутня повноцінна позакласна, спортивно-масова, виховна робота, що не сприяє соціалізації учнівської молоді, учні таких шкіл не беруть участь у олімпіадах, конкурсах, спортивних змаганнях, відсутні умови для організації системної методичної роботи. Є також проблеми з організацією харчування у таких закладах, медичного обслуговування дітей тощо.

Відповідно до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. №6 зі змінами та доповненнями: «За рахунок субвенції не здійснюється з 1 вересня 2016 року фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи та приватних закладів загальної середньої освіти), кількість учнів у яких становить менше 25 осіб». З 1 вересня 2025 року уряд вирішив не фінансувати коштом освітньої субвенції зарплату вчителів у школах із кількістю учнів менше ніж 45 осіб, а з 1 вересня 2026 року  - менш ніж 60 осіб.

Відділом освіти та керівниками вище зазначених закладів зроблено аналіз демографічної ситуації та визначено прогнозовану чисельність учнів на наступні 5 років, як висновок, у найближчі роки кількість учнів у школах зменшиться, але зросте вартість утримання, в тому числі за рахунок зростання ринкових цін на енергоносії (електричну енергію, природний газ).

На сьогодні єдиним оптимальним вирішенням проблеми малокомплектності закладів освіти є оптимізація мережі. Зекономлені кошти будуть спрямовані на оснащення навчальних кабінетів існуючих закладів освіти сучасним навчальним обладнанням та матеріалами, комп’ютерною технікою, шкільними меблями, мультимедійним обладнанням, облаштування туалетних приміщень, переоснащення харчоблоків, здійснення необхідних капітальних і поточних ремонтів, облаштування спортивних майданчиків, території навчальних закладів.

Та втім, головне не це. Головне – якість знань, рівень підготовки учнів, вміння набувати навиків спілкування в колективі однолітків, вчитися здобувати лідерські навички, мати можливість повноцінного розвитку своїх здібностей та творчої майстерності. Бо тільки у конкурентному учнівському середовищі у дітей є мотивація до кращих результатів у навчанні.

При цьому, у разі прийняття рішення про ліквідацію наведених у даному обговоренні закладів освіти, школярі будуть забезпечені безкоштовним підвезенням, з дотриманням всіх вимог до найближчого закладу освіти (якщо він знаходитиметься поза межами пішохідної доступності). Також буде сприяння (за наявності вільних вакансій) працевлаштуванню педагогічних працівників реорганізованих та ліквідованих закладів освіти.

V. Формат проведення громадського обговорення: пропозиції та зауваження приймаються у письмовій формі із зазначенням особи та контактної інформації заявника за адресою: 12441, вул. Дружби Народів, 5, селище Новогуйвинське, Житомирський район, Житомирська область. Відділ освіти Новогуйвинської селищної ради, електронна адреса:

osvita@novoguyvynske-miskrada.gov.ua

Також із дотриманням усіх заходів безпеки: публічне громадське обговорення передбачатиме проведення на базі закладів загальної середньої освіти громади, засідань за круглим столом, зборів, зустрічей з громадськістю і колективами закладів освіти.

До участі в обговоренні запрошуються мешканці Новогуйвинської селищної територіальної громади у терміни з квітня 2026 року до квітня 2027 року.

VІ. Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення, – Слінчук Валентина Іванівна, начальник Відділу освіти Новогуйвинської селищної ради.

  1. VІІ. Термін і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в ході проведення обговорення зауважень та пропозицій здійснюється організатором.

             Обговорення тривають не менше одного року від моменту оприлюднення проєктів рішень, що обговорюються, разом із  проєктом Перспективного плану формування спроможної мережі закладів освіти Новогуйвинської територіальної громади на 2026 – 2027 роки», затвредженим рішенням  Новогуйвинської селищної ради від 23 січня 2026 року №1819.

Після отримання висловлених пропозицій та проведення аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на сайті Новогуйвинської селищної ради.

 

Відділ освіти Новогуйвинської селищної ради 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень