№1685 Про затвердження Програми «Фінансова підтримка комунального підприємства «Озерне» та Новогуйвинського ВЖРЕКП Новогуйвинської селищної ради, здійснення внесків до їх статутних капіталів на 2025-2030 роки»

У К Р А Ї Н А
НОВОГУЙВИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЖИТОМИРСЬКОГО РАЙОНУ
ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ №1685
(п'ятдесят шоста сесія восьмого скликання)
«02» вересня 2025 року
Про затвердження Програми «Фінансова
підтримка комунального підприємства
«Озерне» та Новогуйвинського ВЖРЕКП
Новогуйвинської селищної ради,
здійснення внесків до їх статутних капіталів
на 2025-2030 роки»
Керуючись ст.27, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», для забезпечення виконання статутних завдань комунальних підприємств, стабілізації їх фінансово-господарської діяльності, покращенню стану розрахунків, більш ефективного використання майна, що належить до комунальної власності Новогуйвинської селищної територіальної громади, оновлення виробничих потужностей, технічної бази, вжиття заходів з подолання наслідків стихій, надзвичайних ситуацій та аварій, враховуючи результати громадських слухань проекту Програми «Фінансова підтримка комунального підприємства «Озерне» та Новогуйвинського ВЖРЕКП Новогуйвинської селищної ради від 2025, здійснення внесків до їх статутних капіталів на 2025-2030 роки», Новогуйвинська селищна рада
В И Р І Ш И ЛА:
1.Затвердити Програму «Фінансова підтримка комунального підприємства «Озерне» та Новогуйвинського ВЖРЕКП Новогуйвинської селищної ради, здійснення внесків до їх статутних капіталів на 2025-2030 роки» (додається).
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань планування, бюджету та фінансів.
Секретар селищної ради Олександр ЛОВИНЮК
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення 56 сесії
Новогуйвинської селищної ради
Житомирського району
Житомирської області
восьмого скликання
від 02.09.2025 року, №1685
ПРОГРАМА
«Фінансова підтримка комунального підприємства «Озерне» та Новогуйвинського ВЖРЕКП Новогуйвинської селищної ради,
здійснення внесків до їх статутних капіталів на 2025-2030 роки»
- Проблеми, на розв’язання яких спрямована Програма, та обґрунтування необхідності їх розв’язання
Програма «Фінансова підтримка комунального підприємства «Озерне» та Новогуйвинського ВЖРЕКП Новогуйвинської селищної ради, здійснення внесків до їх статутних капіталів на 2025-2030 роки» (далі - Програма) розроблена на виконання ст. 91 Бюджетного кодексу України та відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про житлово-комунальні послуги», інших законодавчих та нормативно-правових актів.
Для забезпечення виконання статутних завдань комунальні підприємства нерідко потребують залучення додаткового фінансування, яке сприятиме стабілізації їх фінансово-господарської діяльності, покращенню стану розрахунків, більш ефективному використанню майна, що належить до комунальної власності Новогуйвинської селищної територіальної громади, оновленню виробничих потужностей, технічної бази, забезпеченню повного і своєчасного внесення платежів до бюджетів усіх рівнів.
КП «Озерне» та Новогуйвинське ВЖРЕКП є стратегічно важливими підприємствами для Новогуйвинської громади, які забезпечують населені пункти, що увійшли до складу Новогуйвинської територіальної громади, та комунальні і державні установи, організації і підприємства на території громади централізованим водопостачанням, водовідведенням, забезпеченням теплової енергії та іншими послугами в галузі житлово–комунального господарства. Фінансовий стан комунальних підприємств є незадовільним через податкове навантаження та невелику кількість абонентів. Ці фактори зумовлюють встановлення економічно-обґрунтованих тарифів та водночас роблять їх непідйомними для споживачів.
Чинні тарифи на послуги зазначених підприємств не повністю забезпечують відшкодування витрат на їх надання, скорочуються обсяги наданих послуг в натуральних показниках, що надаються комунальними підприємствами, зростають тарифи на енергоносії, витрати на оплату праці, придбання необхідних матеріалів, сплату податків, тощо, що призводить до збиткової діяльності та неспроможності своєчасно та в повному розмірі розраховуватись за зобов’язаннями. Несвоєчасна оплата за нарахованими податковими зобов’язаннями (єдиний соціальний внесок, податок на доходи фізичних осіб, тощо), зобов’язаннями зі сплати за спожиті енергоносії, інших складових витрат підприємств призводить до нарахування їм значних штрафних санкцій та пені і, відповідно, до збільшення збитків підприємств.
- Мета Програми
Метою Програми є забезпечення стабільної роботи комунальних підприємств «Озерне» та Новогуйвинського ВЖРЕКП, які належать до комунальної власності громади та діють на території Новогуйвинської селищної ради, відповідно до функціонального призначення щодо надання мешканцям населених пунктів Новогуйвинської селищної ради послуг в галузі житлово–комунального господарства.
- Основні завдання Програми
Основними завданнями Програми є:
- зміцнення матеріально-технічної бази підприємства;
- покращення якості послуг;
- виконання зобов’язань по виплаті заробітної плати, податках і зборах;
- придбання матеріалів, запасних частин, оплата робіт, послуг для стабільної роботи підприємств та їх підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, забезпечення надійності та безпечності експлуатації інженерних мереж і комунікацій та устаткування тощо;
- придбання автомобільної, спеціальної та іншої техніки, засобів, устаткування, обладнання, інвентарю та спецодягу;
- подолання наслідків стихії, надзвичайних ситуацій та аварій, створення матеріального резерву та аварійного запасу;
- залучення підприємств до виконання бюджетних програм, а також заходів із благоустрою територій, інших заходів життєзабезпечення території громади, тощо;
- надання фінансової підтримки на інші заходи, роботи, послуги, придбання для належного забезпечення роботи комунальних підприємств селищної ради, зокрема для забезпечення сталого проходження опалювального періоду, виконання ними статутних завдань і зобов’язань, що потребують залучення додаткового фінансування та з метою сприяння стабілізації їх фінансово-господарської діяльності.
- Обґрунтування шляхів і способів роз’яснення проблеми
Фінансова підтримка комунальному підприємству «Озерне» та Новогуйвинському ВЖРЕКП здійснюється шляхом перерахування на рахунки підприємств, відкриті в органах Казначейства або банку, або як внесок до їх статутних капіталів з метою поповнення обігових коштів та інвестування в необоротні активи за рахунок бюджету громади.
- Заходи
Заходи Програми:
- зміцнення матеріально-технічної бази підприємств;
- покращення якості послуг;
- виконання зобов’язань по виплаті заробітної плати;
- сприяння у виконанні зобов'язань зі сплати податків та зборів (крім коштів на сплату податку на прибуток, частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до бюджету), за оренду нежитлових приміщень, штрафних санкцій і пені, за спожиті енергоносії, у т. ч. різниці в тарифах;
- погашення заборгованості з розподілу природного газу;
- погашення заборгованості за природний газ та його розподіл, водопостачання та водовідведення у т. ч. різниці в тарифах (у разі відсутності державної компенсації різниці в тарифах);
- відшкодування різниці в тарифах з централізованого водопостачання та водовідведення та надання теплової енергії;
- придбання матеріалів, запасних частин, оплата робіт, послуг для стабільної роботи підприємств та підготовки їх до роботи в осінньо-зимовий період, тощо;
- придбання, встановлення, заміна тощо котлів, насосів, кранів, автоматичних вимикачів, підсилювачів, обладнання й устаткування для комутації та керування в мережі змінного та постійного струму, приладів для вимірювання тиску рідини, газу або пари, зварювальних апаратів і систем, приладів обліку води, теплової енергії, труб систем водо-, теплопостачання, каналізаційних мереж, ізоляційних та утеплювальних матеріалів, комлектуючих і запасних частин до них;
- придбання пально-мастильних матеріалів;
- придбання коксу доменного, піску кварцового, сульфовугілля, інших засобів та реагентів;
- формування матеріального резерву та аварійного запасу;
- виготовлення проектно-кошторисних документацій та проведення ремонтних робіт, робіт з будівництва, модернізації, реконструкції тощо водонапірних, каналізаційних, водо-, тепломереж, інших інженерних мереж, комунікацій та будівель і споруд;
- модернізація, ремонт, реконструкція артезіанських свердловин, виготовлення проектно-кошторисних документацій щодо них;
- виготовлення проектно-кошторисних документацій на будівництво, реконструкцію очисних споруд;
- будівництво, реконструкція очисних споруд;
- ремонт, придбання та встановлення обладнання, пристроїв, устаткування для забезпечення водо-, теплопостачання, водовідведення тощо;
- придбання матеріалів для забезпечення надійності та безпечності експлуатації інженерних мереж, комунікацій, обладнання та устаткування;
- подолання наслідків стихії, надзвичайних ситуацій та аварій;
- забезпечення сталого проходження опалювального періоду;
- проведення із залученням експертів обстежень будівель і споруд, пошкоджених, знищених внаслідок стихій, надзвичайних ситуацій, аварій тощо;
- придбання автомобільної, спеціальної та іншої техніки, інших засобів, обладнання, устаткування, інвентарю та спецодягу;
- утримання та обслуговування об’єктів та елементів благоустрою;
- утримання та обслуговування кладовищ;
- заходи з благоустрою громади;
- упорядкування та передача на архівне зберігання документів підприємств, що приєднані до комунальних підприємств унаслідок їх реорганізації за рішенням селищної ради, погашення заборгованості за їх зобов’язаннями перед бюджетами усіх рівнів;
- інші заходи, роботи, послуги, придбання тощо для належного забезпечення роботи цих комунальних підприємств селищної ради, виконання ними статутних завдань і зобов’язань, що потребують залучення додаткового фінансування та з метою сприяння стабілізації їх фінансово-господарської діяльності.
- Обсяги та джерела фінансування програми
Фінансування Програми здійснюється відповідно до законодавства України за рахунок коштів бюджету Новогуйвинської селищної ради, інших місцевих та державного бюджетів, грантових, благодійних коштів та також інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
В обсягах фінансування Програми враховані кошти на відшкодування різниці в тарифах (у разі відсутності державної компенсації різниці в тарифах).
Фінансування Програми з бюджету громади здійснюється у межах фінансових можливостей бюджету Новогуйвинської селищної територіальної громади.
Внески з селищного бюджету до статутного капіталу комунальних підприємств здійснюються відповідно до «Порядку здійснення внесків з селищного бюджету до статутного капіталу комунального підприємства, що діє на території Новогуйвинської селищної ради, їх надання та використання» (додаток).
Фінансування заходів, передбачених Програмою, здійснюватиметься на підставі листа-подання (клопотання) комунального підприємства, як одержувача бюджетних коштів, з наведеним обґрунтуванням щодо розміру та доцільності надання відповідної фінансової підтримки підприємству, у тому числі із поданням фінансово-економічного розрахунку (у разі необхідності придбання обладнання, техніки, тощо – обґрунтування доцільності купівлі такого комунального майна) та фінансового плану комунального підприємства на поточний рік.
Кошти за цією Програмою спрямовуються на виконання заходів, визначених цією Програми, та на інші поточні і капітальні видатки за рішенням селищної ради.
План та орієнтовні обсяги фінансування Програми
|
Комунальне підприємство |
Термін виконання |
Сума (тис. грн.) |
|
|
Комунальне підприємство «Озерне» |
2025 р. 2026 р. 2027 р. 2028 р. 2029 р. 2030 р. |
35 498,274 40 673,757 43 587,757 37 194,757 35 486,757 35 486,757 |
|
|
Новогуйвинське ВЖРЕКП |
2025 р. 2026 р. 2027 р. 2028 р. 2029 р. 2030 р. |
9 597,00 12 433,00 10 269,00 9 471,00 7 692,00 7 261,00 |
|
|
Всього на 2025-2030 рр. |
284 651,059 |
||
|
в тому числі по обох комунальних підприємствах за роками: |
2025 р. 2026 р. 2027 р. 2028 р. 2029 р. 2030 р. |
45 095,274 53 106,757 53 856,757 46 665,757 43 148,757 42 747,757 |
|
- Очікувані результати виконання Програми
Виконання Програми дасть можливість забезпечити:
- безперебійну роботу комунальних підприємств відповідно до функціональних призначень;
- збільшення обсягів та надання якісних послуг в галузі житлово – комунального господарства та благоустрою селищ і сіл за рахунок зміцнення матеріально-технічної бази підприємств;
- комунальні підприємства автотранспортними та іншими технічними засобами, спецтехнікою, необхідним устаткуванням, обладнанням, спецодягом;
- уникнення порушень трудового законодавства, в частині своєчасної виплати заробітної плати, податків та зборів;
- покращення якості питної води та санітарного благополуччя населення;
- вжиття заходів для подолання наслідків стихії, надзвичайних ситуацій та аварій.
- Контроль за виконанням Програми
Контроль за виконанням Програми здійснює постійна комісія з питань планування, бюджету та фінансів.
Комунальні підприємства щорічно звітують перед селищною радою та виконавчим комітетом про використання коштів, спрямованих на виконання Програми.
П А С П О Р Т
Програми «Фінансова підтримка комунального підприємства «Озерне» та Новогуйвинського ВЖРЕКП Новогуйвинської селищної ради, здійснення внесків до їх статутних капіталів на 2025-2030 роки»
|
1. |
Ініціатори розроблення Програми |
Виконавчий комітет Новогуйвинської селищної ради |
|
2. |
Підстава для прийняття Програми |
Статті 26, 59, 60, 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 91 Бюджетного кодексу України |
|
3. |
Розробники Програми |
Відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та комунальної власності Новогуйвинської селищної ради |
|
4. |
Співрозробники Програми |
Комунальне підприємство «Озерне» та Новогуйвинське ВЖРЕКП |
|
5. |
Відповідальні виконавці Програми |
Селищна рада Відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та комунальної власності селищної ради Відділ економічного розвитку, проектної та інвестиційної діяльності селищної ради Відділ бухгалтерського обліку, звітності та господарського забезпечення селищної ради Комунальне підприємство «Озерне» Новогуйвинське ВЖРЕКП |
|
6. |
Термін реалізації |
2025-2030 роки |
|
7. |
Джерела фінансування Програми |
Бюджет Новогуйвинської селищної територіальної громади Державний бюджет Інші місцеві бюджети Грантові, благодійні кошти, інвестиційні вкладення Інші джерела, не заборонені чинним законодавством |
|
8. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми |
Всього за Програмою на 2025-2030рр. – 284 651,059 тис. грн, у т.ч. за роками : на 2025 р. - 45 095,274 тис. грн на 2026 р. - 53 106,757 тис. грн на 2027 р. - 53 856,757 тис. грн на 2028 р. - 46 665, 757 тис. грн на 2029 р. - 43 178,757 тис. грн на 2030 р. - 42 747,757 тис. грн |
|
9. |
Коштів бюджету Новогуйвинської селищної територіальної громади |
У межах фінансових можливостей бюджету та відповідно рішень селищної ради |
|
10. |
Коштів державного бюджету, інших місцевих бюджетів |
У межах надходжень міжбюджетних трансфертів |
|
11. |
Грантових, благодійних коштів, інвестиційних вкладень Коштів інших джерел |
У межах надходжень |
Додаток
до Програми «Фінансова підтримка
комунального підприємства «Озерне»
та Новогуйвинського ВЖРЕКП
Новогуйвинської селищної ради,
здійснення внесків до їх статутних
капіталів на 2025-2030 роки»
Порядок
здійснення внесків з бюджету Новогуйвинської територіальної громади
до статутного капіталу комунального підприємства, що діє на території Новогуйвинської селищної ради, їх надання та використання
- Цей Порядок визначає механізм здійснення внесків з бюджету Новогуйвинської територіальної громади до статутного капіталу комунальних підприємств Новогуйвинської селищної ради, їх надання та використання у вигляді фінансової підтримки у рамках Програми «Фінансова підтримка комунального підприємства «Озерне» та Новогуйвинського ВЖРЕКП Новогуйвинської селищної ради, здійснення внесків до їх статутних капіталів на 2025-2030 роки».
- Фінансова підтримка комунального підприємства «Озерне» та Новогуйвинського ВЖРЕКП Новогуйвинської селищної ради надається на підставі статей 71, 91 Бюджетного кодексу України, статей 60, 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 143 Конституції України.
- Фінансова підтримка надається комунальним підприємствам для забезпечення належної реалізації статутних завдань, посилення фінансово-бюджетної дисципліни, своєчасної виплати заробітної плати, вжиття заходів для виробництва та надання якісних, безпечних, безперебійних послуг населенню в галузі житлово – комунального господарства та благоустрою населених пунктів, з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності населення Новогуйвинської ТГ і сприяння поліпшенню фінансово-господарської діяльності зазначених підприємств, відповідно до затверджених селищною радою програм.
- Фінансова підтримка здійснюється засновником за рахунок коштів бюджету громади в обсягах, передбачених рішеннями селищної ради про селищний бюджет на відповідний рік (змін до нього) та за цією Програмою, в межах фінансових можливостей бюджету.
- Фінансова підтримка селищного бюджету (бюджету розвитку), що надається як внесок до статутного капіталу комунального підприємства, використовується шляхом зарахування коштів на розрахунковий рахунок підприємства, відкритий в органах Казначейства чи установі банку. На цих рахунках здійснюються виключно господарські операції за коштами, отриманими як фінансова підтримка за рахунок коштів бюджету громади у вигляді внесків до статутного капіталу комунального підприємства.
- Комунальне підприємство, що потребує отримання фінансової підтримки, оформлює клопотання на головного розпорядника коштів бюджету громади з обґрунтуваннями та відповідними розрахунками.
- Закупівля автомобільного транспорту, спецтехніки, необхідного устаткування, обладнання, товарів, робіт, послуг та проведення інших платежів комунальними підприємствами здійснюється у визначеному законодавством порядку.
- Фінансова підтримка може виділятися на покриття витрат комунальних підприємств, які виникають в процесі господарської діяльності, напрямок якої відповідає меті і завданням Програми та напрямкам діяльності комунального підприємства, що зазначені у статуті, у випадку якщо такі витрати не покриваються доходами підприємства.
- Не підлягають забезпеченню за рахунок коштів селищного бюджету витрати комунального підприємства:
на відрахування профспілковим організаціям для проведення культурно-масової і фізкультурної роботи;
на інші непродуктивні витрати, які безпосередньо не пов’язані із основним напрямком діяльності підприємства, який передбачений Статутом підприємства та не відповідають меті і завданням Програми.
- Критеріями визначення отримувача для надання фінансової підтримки є наявність:
обґрунтування доцільності надання та розміру фінансової підтримки, у тому числі із фінансово-економічним розрахунком, поданого отримувачем фінансової підтримки;
фінансового плану комунального підприємства на поточний рік;
затверджених для відповідного комунального підприємства виконавчим комітетом цін/ тарифів на надання послуг.
- Після включення комунальних підприємств «Озерне» та Новогуйвинського ВЖРЕКП до мережі головного розпорядника коштів селищного бюджету як одержувача бюджетних коштів та погодження в установленому порядку плану використання бюджетних коштів, фінансова підтримка надається із загального фонду селищного бюджету. Реєстрація бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань здійснюється органом Казначейської служби у порядку, встановленому законодавством.
- Контроль за цільовим використанням отриманих бюджетних коштів забезпечує начальник комунального підприємства. Про напрямки використання одержаної фінансової підтримки начальник підприємства щокварталу звітує на пленарних засіданнях ради або засіданнях виконавчого комітету та за потребою перед головним розпорядником коштів. Щомісяця до 20 числа місяця, що настає за звітним, підприємство надає головному розпоряднику коштів селищного бюджету фінансові звіти з пояснювальною запискою до нього.
- Використання коштів з іншою метою, яка не відповідає цьому Порядку, є нецільовим використанням бюджетних коштів, що тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України.
- Відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України» начальник комунального підприємства несе персональну відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності.
- Складання та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів здійснюється в установленому законодавством порядку.
_________________________________