Новогуйвинська громада
Житомирська область, Житомирський район

Про затвердження Положення про порядок поховання померлих громадян на території Новогуйвинської селищної територіальної громади

Дата: 17.03.2025 10:26
Кількість переглядів: 83

Фото без опису

               У К Р А Ї Н А

     НОВОГУЙВИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ЖИТОМИРСЬКОГО РАЙОНУ

ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ

            РІШЕННЯ № _____

 

«____» _________ 2025 року                                                   с-ще Новогуйвинське

 

Про затвердження Положення про

порядок поховання померлих громадян

на території Новогуйвинської селищної

територіальної громади

 

Керуючись ст. 30, 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 91 Бюджетного кодексу України, Законом України «Про поховання та похоронну справу», наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства України від 19.11.2003 №193, виконавчий комітет Новогуйвинської селищної ради

 

В И Р І Ш И В:

 

1. Затвердити Положення про порядок поховання померлих громадян на території Новогуйвинської селищної територіальної громади (додається).

 

2. Це рішення набирає чинності з дати його офіційного оприлюднення.

 

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та комунальної власності та на постійну комісію житлово-комунального господарства, містобудування, благоустрою, комунальної власності та інвестиційної діяльності селищної ради.

 

Секретар ради                                                                                Олександр ЛОВИНЮК

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення виконавчого комітету Новогуйвинської селищної ради

Житомирського району

Житомирської області

від ____________ № _____

 

Положення про порядок поховання померлих громадян на території Новогуйвинської селищної територіальної громади

 

Положення про порядок поховання померлих громадян на території Новогуйвинської селищної територіальної громади (далі – Положення) розроблене відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про поховання та похоронну справу», наказу Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193 «Про затвердження нормативно-правових актів щодо реалізації Закону України «Про поховання та похоронну справу». Положення визначає загальні правові засади здійснення на території територіальної громади діяльності громадян та посадових осіб з поховання померлих, регулює відносини, що виникають після смерті (загибелі) особи, щодо проведення процедури поховання, а також встановлює гарантії належного ставлення до тіла померлого (загиблого) та збереження місця поховання.

І. Основні принципи діяльності в питанні поховання

Основними принципами діяльності в питанні поховання є:

- гарантування належного поховання померлих;

- достойного ставлення до тіла померлого;

- поховання з урахуванням волевиявлення померлого, а за його відсутності – побажань родичів;

- створення рівних умов для поховання померлих, незалежно від раси, віросповідання, статі та майнового цензу;

- запобігання випадкам не поховання померлих (загиблих) на території громади;

- надання матеріальної допомоги при похованні відповідно до чинного законодавства України;

- безоплатного виділення місця для поховання померлих громадян для тих, хто зареєстрований чи постійно проживає на території громади;

- конфіденційність інформації про померлого;

- забезпечення збереження місць поховань.

ІІ. Організація діяльності в галузі поховання

Селищна рада та її виконавчі органи в межах своєї компетенції здійснюють контроль за додержанням санітарних правил, державних стандартів, правил благоустрою, інших нормативних документів у питанні поховання та інші повноваження, передбачені законом, а саме:

- вирішують відповідно до закону питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання;

- забезпечують будівництво, утримання в належному стані та охорону місць поховання;

- для організації (утворення), будівництва, утримання в належному стані та охорони місць поховання селищна рада може створювати спеціалізоване комунальне підприємство (ритуальну службу);

- вирішують питання про надання за рахунок коштів бюджету громади ритуальних послуг у зв’язку з похованням самотніх громадян, громадян без визначеного місця проживання, осіб, від яких відмовилися рідні, ветеранів війни та праці, інших категорій громадян, визначених рішеннями ради чи виконавчого комітету, у т. ч. малозабезпечених громадян;

- вирішують питання про надання допомоги на поховання померлих громадян у випадках, передбачених законом;

- здійснюють контроль за дотриманням на території громади законодавства стосовно захисту прав споживачів у частині надання суб’єктами господарювання ритуальних послуг та реалізацією ними предметів ритуальної належності;

- здійснюють інші повноваження, передбачені законодавством України.

Надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого Законом України «Про поховання та похоронну справу», здійснюється ритуальною службою або за договором суб’єктами господарювання інших форм власності. Вартість таких послуг встановлюється в порядку і в межах, встановлених законодавством, виконавчим комітетом селищної ради.

Надання ритуальних послуг, не передбачених зазначеним переліком, а також виготовлення предметів ритуальної належності здійснюється за цінами, встановленими за згодою сторін.

Надання ритуальних послуг та виготовлення предметів ритуальної належності здійснюється з дотриманням вимог норм і правил, встановлених законодавством.

Особливості організації поховання загиблих (померлих) учасників бойових дій внаслідок російської агресії та війни в Україні, померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, осіб, від поховання яких відмовилися рідні, знайдених невпізнаних трупів, осіб, у яких відсутні родичі, або відсутні особи чи установи, підприємства, заклади, організації, які можуть взяти на себе організацію поховання, визначаються окремо програмою, прийнятою селищною радою.

ІІІ. Поховання померлого

Поховання померлого покладається на волевиявлення померлого, а в разі відсутності такого – на родичів чи іншу особу, яка зобов’язалась поховати померлого. Виконавцю волевиявлення померлого, або родичам, або особі, яка зобов’язалась поховати померлого, в установленому законодавством порядку в день звернення видаються:

- лікарське свідоцтво про смерть – закладами охорони здоров’я;

- свідоцтво про смерть та довідка про смерть – органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Зазначені документи можуть надаватися за дорученням виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов’язалася поховати померлого, іншій юридичній чи фізичній особі.

Виконавець волевиявлення померлого або особа, яка зобов’язалася поховати померлого, в обов’язковому порядку для здійснення поховання на відповідному кладовищі звертається до старости старостинського округу або до Новогуйвинського ВЖРЕКП (для поховання на кладовищі селища Новогуйвинське) із довідкою про причину смерті (до форми № 106/о лікарського свідоцтва про смерть), свідоцтвом про смерть та, у разі необхідності, відповідним документом від правоохоронних органів про дозвіл на поховання. Як погодження місця для поховання на відповідному кладовищі, заявнику видається талон на поховання, в якому вказується місце поховання, сектор, ряд, місце на кладовищі, підписаний відповідальною особою та скріплений печаткою.

Після поховання, старостою старостинського округу або Новогуйвинським ВЖРЕКП (в селищі Новогуйвинське) для осіб, що здійснювали поховання, видається свідоцтво про поховання, яке надає право на встановлення намогильних плит у межах могили, спорудження сімейного склепу та вирішення питання про проведення підпоховання.

Безоплатно за рахунок коштів бюджету громади здійснюється поховання загиблих (померлих) учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності.

Безоплатно за рахунок Державного бюджету для виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов’язалася поховати померлого, здійснюється поховання:

- осіб з інвалідністю внаслідок війни;

- осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною:

Героїв Соціалістичної Праці;

Героїв України;

повних кавалерів ордена Трудової Слави;

- з військовими почестями померлих осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною:

Героїв Радянського Союзу;

повних кавалерів ордена Слави;

осіб, нагороджених чотирма і більше медалями "За відвагу";

Героїв Соціалістичної Праці, удостоєних цього звання за працю в період Другої світової війни;

Герої України, яким починаючи з 2014 року вручено орден "Золота Зірка";

особи, нагороджені орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів;

особи, нагороджені орденом княгині Ольги трьох ступенів.

На могилі померлої (загиблої) особи, яка має особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, безоплатно споруджується надгробок за встановленим Кабінетом Міністрів України зразком.

Поховання померлих одиноких громадян, осіб без певного місця проживання, громадян, від поховання яких відмовились рідні, знайдених невпізнаних трупів здійснюється за рахунок коштів бюджету громади.

Поховання одиноких померлих та громадян, від поховання яких відмовились рідні, які проживали в будинках-інтернатах для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, геріатричних пансіонатах, пансіонатах для ветеранів війни і праці, психоневрологічних інтернатах, дитячих будинках-інтернатах, територіальних центрах соціального обслуговування пенсіонерів і одиноких непрацездатних громадян та в стаціонарних закладах інших типів, здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.

Поховання інфікованих тіл здійснюється згідно з санітарним законодавством України.

Поховання померлих іноземців та осіб без громадянства здійснюється в порядку, встановленому законом для громадян України, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.

Встановити плату для громадян, які не зареєстровані або постійно не проживають на території громади (крім загиблих (померлих) учасників бойових дій), за створення та експлуатацію об’єкта, призначеного для поховання, утримання, збереження і охорону місць поховань на кладовищах Новогуйвинської селищної територіальної громади, резервування місця для розміщення могили в розмірі 1500,00 гривень (в селищі Новогуйвинське 2500,00 гривень).

Кошти направляти на рахунок інших джерел власних надходжень бюджету громади для забезпечення робіт з благоустрою та охорони кладовищ. В селищі Новогуйвинське для забезпечення робіт з благоустрою та охорони кладовища кошти направляти на рахунок Новогуйвинського ВЖРЕКП.

На могилах (місцях родинного поховання), у межах наданої земельної ділянки, можуть установлюватися намогильні споруди та елементи благоустрою могили.

Для установлення намогильної споруди до ритуальної служби або виконавчого органу селищної ради подаються такі документи:

оригінал свідоцтва про смерть похованого;

свідоцтво про поховання або в разі його відсутності письмову згоду користувача місця поховання (користувача місця родинного поховання) на встановлення намогильної споруди;

документи, що підтверджують придбання намогильної споруди, її ціну та дату реалізації;

реквізити виконавця намогильної споруди.

Одразу після отримання ритуальною службою або виконавчим органом селищної ради документів вони мають забезпечити безперешкодний доступ на територію кладовища транспортного засобу, на якому перевозиться намогильна споруда, визначена у документі.

Кенотафи встановлюються на місцях для розміщення кенотафів, виділених відповідно до абзаців п’ятого-тринадцятого пункту 2.9 глави 2 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193.

Після виконання робіт з облаштування могили або кенотафу користувач або особа, якій виділено місце для розміщення кенотафу, зобов’язаний забезпечити прибирання території біля могили або кенотафу та здійснити збирання побутових відходів на контейнерному майданчику для збирання побутових відходів, розташованому на даному місці поховання або поруч.

Установлені намогильні споруди реєструються спеціалізованим комунальним підприємством (у разі його створення) або старостою відповідного старостинського округу або Новогуйвинським ВЖРЕКП (в селищі Новогуйвинське) в Книзі обліку намогильних споруд (далі - Книга обліку). Форма Книги обліку встановлена встановлена наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193. Термін зберігання Книги обліку намогильних споруд постійний. Записи до Книги обліку проводяться в алфавітному порядку. Заповнюється Книга обліку в одному примірнику.

Усі намогильні споруди, що встановлюються на могилі, повинні відповідати стандартам та технологіям.

Фізичні особи можуть зарезервувати для себе або живих близьких родичів місце (місця) на кладовищі для поховання (родинного поховання) біля вже існуючих могил близьких родичів. Резервувати дозволяється не більше трьох місць біля вже існуючих могил близьких родичів (родинного поховання). Такій особі видається талон резервування місця розташування могили (родинного поховання), в якому вказується місце поховання, сектор, ряд, місце на кладовищі, підписаний відповідальною особою та скріплений печаткою. Для зареєстрованих або постійно проживаючих на території громади громадян бронювання є безоплатним.

Поховання здійснюються на таких діючих кладовищах:

Кладовище

Територія обслуговування

Кладовище в селищі Новогуйвинське

Новогуйвинське, Гуйва

Кладовище в селі Озерянка

Озерянка

Кладовище в селі Ружки

Ружки

Кладовище в селі Павленківка

Павленківка

Кладовище в селі Вертокиївка

Вертокиївка

Кладовище в селі Городище

Городище

Кладовище в селі Іванківці

Іванківці

Кладовище в селі Головенка (при в’їзді в село)

Головенка

Кладовище в селі Головенка (стара Головенка)

Головенка

Кладовище в селі Залізня (за річкою Гнилоп’ять)

Залізня

Кладовище в селі Залізня (в центрі села)

Залізня

Кладовище в селі Рудня-Городище

Рудня-Городище

Кладовище в селі Соснівка

Соснівка, Роздольне

Кладовище в селі Глибочок

Глибочок

Кладовище в селі Крути

Крути

Кладовище в селі Сінгури

Сінгури

Кладовище в селі Двірець

Двірець

Кладовище в селі Вишневе

Вишневе

Кладовище в селі Волиця (вул. Миру)

Волиця

Кладовище в селі Пряжів (межує з вулицею Партизанською)

Пряжів, Новогуйвинське, Озерне, СТ «Трудівник»

Кладовище в селі Троянів

Троянів, Гай

Кладовище в селі Ставецьке

Ставецьке

IV. Перепоховання останків померлих

Перепоховання останків померлих допускається у виняткових випадках за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі письмового звернення особи з обґрунтуванням причин перепоховання, яка здійснила поховання, лікарського свідоцтва про смерть, дозволу виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради на поховання останків на іншому кладовищі за умови наявності висновку про допустимість і умови перепоховання, який надається місцевими органами Держпродспоживслужби, та дозволу правоохоронних органів (за потреби).

За результатами розгляду поданих документів виноситься рішення про перепоховання останків померлого на інше місце поховання чи, у разі відсутності підстав, видається користувачу обґрунтована письмова відмова.

Перепоховання останків померлих може здійснюватися в інших випадках згідно із законодавством України.

Перепоховання останків померлих, воїнів із братських і одиночних могил здійснюється з дотриманням вимог законів України «Про охорону культурної спадщини» та «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років».

У Новогуйвинській територіальній громаді рішення про надання дозволу (відмову) на перепоховання надає виконавчий комітет селищної ради.

Під час перепоховання останків померлих контроль за дотриманням безпечних умов праці протягом усього терміну ведення робіт здійснюють старости на території  відповідних округів та виконавчий орган селищної ради відповідно до повноважень.

Перепоховання останків померлих здійснюється за рахунок коштів особи, яка ініціює перепоховання.

V. Реєстрація поховання померлих

Кожне поховання та перепоховання померлих реєструється виконавчим органом селищної ради в особі старости відповідного старостинського округу, а на території селища Новогуйвинське – Новогуйвинським ВЖРЕКП, в спеціальній Книзі реєстрації поховань та перепоховань померлих громадян (далі – Книга реєстрації), форма якої встановлена наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193.

Запис до Книги реєстрації здійснюється в алфавітному порядку,  за роками, у цілому по кладовищу чи, де це необхідно, окремо за кожним сектором. Усі графи Книги реєстрації обов'язково заповнюються чорним або фіолетовим чорнилом. Виправлення написаного в Книзі реєстрації не допускається. Книга реєстрації має бути прошнурованою, пронумерованою та скріпленою печаткою. Книга реєстрації зберігається у старости та у відповідальної особи Новогуйвинського ВЖРЕКП відповідно, а в разі ліквідації (консервації) кладовища - передається на зберігання до архіву селищної ради.

VI. Утримання та охорона місць поховання

Утримання кладовищ, військових кладовищ, військових ділянок на кладовищах, військових братських та одиночних могил, земельних ділянок для почесних поховань, братських могил, а також могил померлих одиноких громадян, померлих осіб без певного місця проживання, померлих, від поховання яких відмовилися рідні, місць поховання знайдених невпізнаних трупів забезпечується виконавчим органом селищної ради за рахунок коштів бюджету громади або інших джерел не заборонених чинним законодавством із залученням органів охорони культурної спадщини відповідно до їх повноважень для об’єктів, що перебувають на державному обліку як об’єкти культурної спадщини.

Утримання в належному естетичному та санітарному стані могил, місць родинного поховання, колумбарних ніш, намогильних споруд і склепів здійснюється відповідно їх користувачами (власниками) за рахунок власних коштів.

Охорона місць поховання забезпечується виконавчими органи селищної ради відповідно до повноважень.

Порядок охорони місць поховання та порядок здійснення пов’язаних із цим витрат визначаються виконавчим комітетом селищної ради.

Контроль за утриманням місць поховання покладається на старост відповідних старостинських округів та виконавчі органи селищної ради.

У разі осквернення могил, місць родинного поховання, навмисного руйнування чи викрадання колумбарних ніш, намогильних споруд, кенотафів та склепів відшкодування матеріальних збитків користувачу (власнику) здійснюється за рахунок коштів бюджету громади.

У разі природного руйнування намогильних споруд, кенотафів, гарантійний термін яких скінчився, їх відновлення здійснюється за рахунок користувача місця поховання.

У разі крадіжок, осквернення чи пошкодження намогильної споруди, яка не зареєстрована в установленому порядку, відшкодування власникам матеріальних збитків не здійснюється.

У прилеглих до місць поховання зонах забороняються будь-які будівельні та монтажно-ремонтні роботи.

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проєкту рішення виконавчого комітету Новогуйвинської селищної ради «Про затвердження Положення про порядок поховання померлих громадян на території Новогуйвинської селищної територіальної громади»

1. Обґрунтування необхідності прийняття рішення.

Проєкт рішення підготовлено відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про поховання та похоронну справу», наказу Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193 «Про затвердження нормативно-правових актів щодо реалізації Закону України «Про поховання та похоронну справу».

2. Мета і шляхи її досягнення.

Метою підготовки проєкту рішення є врегулювання організації діяльності з питань здійснення поховань та похоронної справи на території Новогуйвинської селищної територіальної громади.

 

 3. Фінансово-економічне обґрунтування.

Реалізація даного проєкту рішення потребуватиме залучення бюджетних коштів на утримання, благоустрій та охорону місць поховань в межах виділених асигнувань.

4. Громадське обговорення.

Не потребує громадського обговорення.

5. Прогноз результатів.

Прийняття рішення дозволить упорядкувати діяльність зі здійснення поховань на території громади.

Розробник проєкту рішення: відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та комунальної власності Новогуйвинської селищної ради.

Відповідальний виконавець: головний спеціаліст відділу Татарчук Р. В.

Начальник відділу                                                                           Святослав ЮРЧУК

містобудування, архітектури,

житлово-комунального господарства,

благоустрою та комунальної власності

Новогуйвинської селищної ради

 

 

Секретарю Новогуйвинської селищної ради

Олександру ЛОВИНЮКУ

Просимо включити до порядку денного чергового засідання виконавчого комітету Новогуйвинської селищної ради проєкт рішення «Про затвердження Положення про порядок поховання померлих громадян на території Новогуйвинської селищної територіальної громади»

 

Додатки: 1. Пояснювальна записка на 1 арк. в 1 прим. 2. Проєкт рішення «Про затвердження Положення про порядок поховання померлих громадян на території Новогуйвинської селищної територіальної громади» на 8 арк. в 1 прим.

 

 

 

Начальник відділу                                                                           Святослав ЮРЧУК

містобудування, архітектури,

житлово-комунального господарства,

благоустрою та комунальної власності

Новогуйвинської селищної ради

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень