Дописи про війну в соцмережах. Що означає розповсюджувати дані і яке за це покарання
Як писати про війну в соцмережах, щоб не зашкодити українським військовим? Які відомості не підлягають розголосу - за законом? Яка відповідальність передбачена за розповсюдження інформації під час війни
Яка інформація не підлягає розголошенню:
Військові, техніка, позиції ЗСУ, блокпости. Законом (стаття 114-2 Кримінального кодексу України) заборонено розповсюджувати будь-яку інформацію щодо військовослужбовців, озброєння, боєприпасів.
Не фотографуйте і не публікуйте в соцмережах військові частини, пункти територіальної оборони, укріплення, місце знаходження військових та не надавайте інформацію про переміщення військової техніки.
Це шкодить нашим захисникам і в цілому армії, тому що наш ворог може ідентифікувати за місцевістю, дорожніми знаками, будівлями куди яка техніка їде. Відтак, це значно ускладнює виконання бойових задач.
Інформація про надання або перевозку зброї для ЗСУ. Йдеться про те, що інші країни передали або планують передавати в Україну, або про те, що якийсь вантаж з боєприпасами везуть українською територією.
Якщо така інформація не поширювалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України, Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України чи Службою безпеки України або в офіційних джерелах, то її не можна розповсюджувати.
Дані про місця обстрілів. Назва місця влучання, інформація про результат атаки — що саме пошкоджено, адреса або назва закладу — це також дані, які допоможуть армії російської федерації. Наприклад, писати, що ракета російської федерації влучила у школу, зазначати, що поряд місцем атаки є вокзал. Також заборонено вести "прямі ефіри" ракетних обстрілів чи бомбардувань.
Координати, адреси, фото з прив’язкою до місцевості. Не треба публікувати будь-які фото, де видно адресні таблички, номери будинків, відомі супермаркети, станції метро тощо. Міноборони закликає буди уважними з будь-якими публікаціями, де можуть бути координати чи пояснення про місцевість.
Це стосується не тільки даних про місця обстрілів та навіть більш мирної інформації. Наприклад, допис про те, що для заїзду в місто залишилася лише одна безпечна дорога також може допомогти військовим рф.
Дані про ППО. У Держспецзв'язку окремо наголошували: не знімайте ППО та не розповідайте, що в нас немає ППО на конкретній ділянці фронту чи місцевості. Протиповітряна оборона ефективна — коли ворог про неї не знає і не має уявлення звідки "прилетить". Усі відео вильотів і влучення ракет демаскують системи ППО.
Яке покарання за публікацію фото чи даних про військових
Відповідальність за такі дії визначається статтею 114-2 Кримінального кодексу України. Це позбавлення волі від 5 до 8 років, або — якщо це призвело до тяжких наслідків, зокрема до загибелі людей, військовослужбовців, знищення техніки, — це вважається особливо тяжким злочином і передбачає позбавлення волі на строк від 8 до 12 років.
Шановні громадяни будьте розсудливі! Не наряджайте себе на небезпеку та інших. Разом допоможемо військовим ЗСУ приблизити нашу Перемогу!