Виплати за програмою "Прихисток" для українців, які надають житло переселенцям, більше не надаватимуться.
З вересня 2024 року виплати за програмою "Прихисток" для українців, які надають житло переселенцям, більше не надаватимуться. Дізнайтеся, як це вплине на власників житла та переселенців, і які перспективи у програми на 2025 рікльше корисних новин у ому
З вересня 2024 року українцям, які надавали тимчасовий притулок для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), припинять виплачувати компенсації в рамках державної програми "Прихисток". Це рішення викликає занепокоєння серед власників житла, які безоплатно прихистили переселенців, оскільки невідомо, чи поновлять ці виплати у 2025 році.
Програма Прихисток: мета та досягнення
Програма "Прихисток" була запущена одразу після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Її основна мета полягала в тому, щоб допомогти вимушеним переселенцям знайти тимчасове житло, а власникам житла — отримати компенсацію за надання притулку. За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у 2022 році завдяки цій ініціативі понад 721 тисяча переселенців знайшли тимчасовий дах над головою.
Причини припинення фінансування та чи відновлять програму у 2025 році?
У Мінреінтеграції зазначають, що фінансування програми "Прихисток" буде припинено з 1 вересня 2024 року. Заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Роман Усенко під час заходу "Аналіз виконання Стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року" зазначив, що останні виплати за надання тимчасового житла надійдуть до кінця серпня, після чого власники житла більше не отримуватимуть компенсацій. Пояснюють це рішення відсутністю фінансування.
Наразі ведуться додаткові переговори з міжнародними партнерами щодо надання виплат надалі. Коштів на компенсацію видатків на тимчасове перебування внутрішньо переміщених осіб у державному бюджеті на 2024 рік немає, проте держава розглядає можливість продовження проєкту на наступний рік. Водночас конкретних домовленостей поки що не досягнуто, що залишає українські родини, які прихистили переселенців, у невизначеному становищі.
Чи поновлять програму "Прихисток" у 2025 році, наразі залишається відкритим питанням. Водночас зусилля уряду та міжнародних організацій будуть спрямовані на пошук альтернативних джерел фінансування та підтримки переселенців.