Виїзна зустріч до бібліотеки - філії с. Пряжів.
1 серпня, у свято Маковія, відбулася гастро-гостина "За звичаєм давнім: гастроспадщина нашого села" в бібліотеці-філії с. Пряжів. Бібліотекар Людмила Воробей розповіла учасникам зустрічі про історію давнього Пряжева, традиції, які існували в селі, та страви, які зазвичай готували місцеві господині на Медовий Спас: налисники з маком, струдлі, макові ламанці. Гості заходу та жителі села слухали цікаву розповідь про народні традиції святкування Маковея. Всі присутні долучилися до магії створення свого особистого букету-маковійчика, який цілий рік має захищати від негараздів всю родину, а також дізналися про те, яке значення мають рослини, які мають входити до оберегу.
Букет на Маковія традиційно складається з різних рослин, кожна з яких має своє символічне значення і додає свою енергію до загального оберега.
Мак – символ родючості та захисту. Вважається, що мак оберігає дім від злих сил та приносить добробут.
Колоски жита – символ родючості та достатку. Колоски символізують багатство врожаю і забезпечують процвітання та добробут родини.
Овес – символ сили та витривалості.
Овес додають до букета для зміцнення здоровʼя та забезпечення стабільності та процвітання.
Льон – символ чистоти та нових починань. Льон символізує оновлення та надію, приносить в дім гармонію і чистоту думок.
Чорнобривці - символ сонця і радості. Їх яскраві квіти додають букету тепла і захищають від злих сил. Вони символізують добробут і гармонію в домі.
Васильки (базилік) – символ кохання і захисту. Васильки додають букету аромату та захисної сили, охороняючи від злих духів і нещасть.
М'ята – символ чистоти та свіжості. М'ята приносить в дім здоров'я і сприяє збереженню миру та спокою.
Чебрець – символ мужності та сили духу. Його аромат вважається захисним і здатним відганяти злих духів.
Рута – символ вірності та чистоти. Її включають до букета для збереження міцних сімейних зв'язків і любові.
Статиця (лимонник) – символ краси та вічності. Її сині та жовті квіти додають букету яскравості та символізують надію та незламність духу.
Барвінок – символізує вічну любов і вірність, молодість та життєву силу.
Його додають до букетів для збереження здоров'я та енергії, для захисту дому від злих сил та негативної енергії.
Пижма – символ родючості та здоров'я. Пижмо часто використовували в народній медицині для лікування різних хвороб.
Полин – символ захисту від злих сил. Його додають до букета для оберігання від негараздів та нещасть.
Безсмертник піщаний - символ довголіття і здоровʼя. Його додають до букету для зміцнення здоровʼя та довголіття.
Деревій - символ захисту і лікування. Деревій часто використовують в народній медицині для загоєння ран та зміцнення імунітету.
Ці рослини обрані не випадково: вони символізують важливі аспекти життя людини – здоров'я, родючість, достаток, захист, силу духу та вірність.
Такий букет - не просто красиве поєднання квітів і трав, яке прикрашає дім, це справжній оберіг, який приносить в дім позитивну енергію, добробут, здоров'я та захист.
За спогадами Людмили Вікторівни, її бабуся використовувала мак зі свяченого маковійчика, щоб віднадити від хати недобрих людей. Для цього вона посипала маковими зернятами поріг.
Букети-обереги використовувалися для різних магічних ритуалів. Незаміжні дівчата брали мак, щоб приворожити чоловіка. Для цього потрібно було тричі обсипати свого обранця зернятками та прошепотіти: "Щоб ти мене кинув, коли збереш навколо себе весь мак". А заміжні жінки, які бажали завагітніти, вмивалися на Маковея крижаною криничною водою та промовляли: "Згадай, Спасе, про всіх про нас, пішли кому радість, кому достаток, а мені дитя. Хай буде так! Амінь!"
Завершилася гастро-гостина, звичайно ж, смакуванням традиційних спасівських смаколиків.
Виїзні зустрічі до бібліотечних закладів нашої громади, ініційовані відділом культури, розвитку туризму, молоді і спорту Новогуйвинської селищної ради, тривають. Наступна зустріч - "Волонтерські будні в бібліотеці" - відбудеться 6 серпня в бібліотеці-філії с. Вертокиївка. Приходьте, ми завжди вам раді!