A A A K K K
для людей із порушенням зору
Новогуйвинська громада
Житомирська область, Житомирський район

Українські громадяни, які досягли пенсійного віку, але не мають права на пенсію через відсутність необхідного страхового стажу, можуть отримувати тимчасову допомогу (соціальну пенсію).

Дата: 22.03.2024 13:14
Кількість переглядів: 78

Фото без опису

З 1 січня 2023 року для того щоб вийти на пенсію в 60 років, потрібно мати як мінімум 30 років страхового стажу. Ті, у кого у 60 років немає достатнього стажу, матимуть право на пенсію у 63 роки — за наявності стажу не менше 20 років.

Після досягнення 65 років право на призначення пенсії за віком мають особи за наявності страхового стажу від 15 до 20 років.

Якщо ж у людини менше 15 років стажу, у віці 65 років вона матиме право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат (так звана соціальна пенсія за віком).

Тривалість страхового стажу, що дає право на вихід на пенсію у 60 років, з кожним роком зростатиме. Цей процес триватиме до 2028 року. Так, щоб вийти на пенсію у 60 років, у 2028 році потрібно буде не менше ніж 35 років стажу.

Який розмір соціальної пенсії

Розмір такої виплати у 2023 році становить різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність (2093 гривні), та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не більше 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684 гривні).

Соціальна пенсія за віком без трудового стажу перераховується кожні шість місяців з урахуванням майнових змін та середньомісячного сукупного доходу.

Коли допомога не призначається

Відповідно до законодавства, не всі пенсіонери, яким не вистачає стажу для пенсії, мають право на отримання тимчасової допомоги від держави. Так, допомога не призначається, якщо:

• середньомісячний сукупний дохід сім'ї у розрахунку на одну особу за попередні півроку перевищує 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;

• особа отримує пенсію або соціальну допомогу, працює або веде іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу;

• хтось із членів сім'ї протягом року перед зверненням по допомогу здійснив покупку (оплату послуг) на суму понад 50 тисяч гривень;

• в результаті вибіркової перевірки виявлено додаткові джерела засобів для існування, не зазначені в декларації про доходи та майно (наприклад, здавання в оренду житлового приміщення (будинку); заробіток членів сім'ї, які офіційно не працевлаштовані; отримання доходу від утримання худоби або птиці);

• у власності особи або членів її сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї і додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, або більше одного автомобіля (іншого транспортного засобу, механізму).

Але соціальна допомога пенсіонерам, які не мають достатнього пенсійного стажу, може призначатися всупереч вищевказаним обмеженням за висновком комісії. Таке є можливим, якщо у складі сім'ї є людина з інвалідністю. Рішення в такому разі ухвалюється після обстеження матеріально-побутових умов особи, яка звернулася по призначення такої допомоги.

Перша частина ВПО, які мають право на продовження виплати допомоги ще на 6 місяців з березня 2024 року, отримали виплати за березень

З початку повномасштабної війни Україна підтримувала і продовжує підтримувати своїх громадян, які змушені були залишити власні домівки та стали внутрішньо переміщеними особами. Програма підтримки для ВПО є однією з найбільших в соціальній сфері. 

З моменту запровадження виплати як швидкої допомоги всім внутрішньо переміщеним особам, Уряд коригував параметри допомоги на проживання. Зокрема, першочергово вона має підтримати під час воєнного стану людей, які не мають можливості працювати, доглядають дітей або важко хворих чи осіб з інвалідністю, не мають доходів або мають низькі доходи. Виплати допомагають людині пройти складний період пошуку житла, роботи, облаштування в новій громаді, налагодження життя. 

З 1 березня 2024 року для тих внутрішньо переміщених осіб, які отримують допомогу від держави щонайменше 8 (а зазвичай - 12-24 місяці) продовжено ще на 6 місяців, але з урахуванням низки особливостей. 

Зокрема, автоматично (без додаткового звернення) продовжено виплати для тих осіб, які втратили працездатність: пенсіонери, особи з інвалідністю 1 та 2 груп, тяжкохворі діти, а також для дітей, які стали сиротами або позбавлені батьківського піклування, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.

15 березня виплату допомоги для таких ВПО було спрямовано автоматично. Сукупно, було спрямовано видатки на виплату допомоги для 671 тисячі осіб, на загальну суму 1,4 млрд грн.  

Якщо ви належите до вищенаведених категорій і вам не було призначено автоматично - зверніться, будь ласка, до найближчого ЦНАП, або органу соціального захисту із заявою на призначення виплати.

Ще частина ВПО отримає виплати після подання нових заяв на виплату - це необхідно для того, аби призначення допомоги відбувалось з урахуванням складу сімʼї та доходів родини внутрішньо переміщених осіб. Нагадаємо, допомога на проживання для ВПО на додаткові 6 місяців здійснюється, якщо середній дохід на одну особу в такій родині складає менше ніж 9 444 грн. 

Нарахування коштів для тих ВПО, які мають право на продовження виплат після подання заяви, відбудеться 21 або 28 березня, оскільки станом на даний момент управління соціального захисту населення ще продовжують опрацювання поданих заяв на виплату від громадян. 

В цілому станом на 14 березня органи соціального захисту отримали 91,4 тис. заяв на призначення допомоги на додаткові 6 місяців. Близько 66%  заяв вже опрацьовано. Ще 34% заяв  – знаходяться на опрацюванні.

Це означає, що якщо ви подали заяву на продовження виплати, кошти  будуть зараховані вам до кінця місяця (у разі наявності права на продовження виплати). Ніяких додаткових дій вчиняти не потрібно.

Звертаємо увагу тих, хто ще не встиг подати заяву на перепризначення виплати: ви можете це зробити і зараз

Крім того Мінсоцполітики ініціює продовження терміну подання заяв до 30 квітня. Відповідно, навіть якщо заява на виплати буде подана в кінці квітня, кошти родині надійдуть за березень і квітень включно.

Нагадуємо, що Мінсоцполітики за результатами обговорення з регіонами, пропонує уточнити категорії тих, хто, перебуваючи у складному становищі, має право отримувати виплати. Зокрема додати осіб передпенсійного віку,  тих, хто доглядає дітей до 3-х або до 6-ти років, дітям та вихователям з патронатних сімей та ін. (детальніше – в нашому релізі)

Звертаємо увагу, що сам розмір виплат залишився без змін: 

2 тис грн - на одну дорослу особу, яка стала внутрішньо переміщеною особою

3 тис грн - на одну дитину або особу з інвалідністю-ВПО.

Тобто сім'я з 4-х ВПО (двоє дорослих і двоє дітей) загалом отримує від держави 10 тис. грн допомоги щомісяця (без врахування інших допомог).

Крім того, для запровадження більш адресної підтримки родин внутрішньо переміщених осіб, які оплачують оренду житла, Мінсоцполітики розробило новий інструмент - субсидію на оренду житла для ВПО, яка враховуватиме відмінності у розмірі вартості житла, залежно від регіону країни. Запровадження субсидії на оренду житла планується найближчим часом.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь