Захист прав дітей в умовах воєнного стану

Дата: 08.09.2023 11:00

Умови воєнного стану завжди створюють підвищену небезпеку для життя та здоров’я громадян, зокрема дітей, які стають особливо вразливими в цих умовах.

За час війни у нашій державі кожна без винятку українська дитина у будь-якому разі зазнала порушень своїх законодавчо закріплених прав. Навіть якщо у дитини відсутні тілесні ушкодження, дитина не зазнала експлуатації, сексуального насилля, катувань та іншого жорстокого поводження, має місце порушення її основних прав.

Кожен неповнолітній громадянин України внаслідок воєнної агресії російської федерації проти України зазнав порушень своїх основних прав, закріплених у Конституції України та нормах міжнародного права, таких як: право на особисте життя та захист від посягання на нього, право на розвиток, здоров’я, турботу, право на відпочинок та на дозвілля, право на освіту і родину.

Важливим напрямом діяльності нашої держави у сфері захисту прав дитини в умовах воєнного стану є внесення змін до чинного законодавства, ратифікація конвенцій, у тому числі імплементація норм міжнародного права.

На сьогодні в нашій країні є ряд норм і стандартів, що утворюють нормативно-правову базу для захисту дітей, в тому числі і в умовах збройного конфлікту, яка складається з українського законодавства та норм міжнародного права.

Українське законодавство, що регулює правові основи захисту прав дітей:

• Сімейний кодекс України

• Цивільний кодекс України

Закон України «Про охорону дитинства»

• Закон України «Про місцеве самоврядування України»

• Закон України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей»

• Закон України «Про протидію торгівлі людьми»

• Закон України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування»

• Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»

• Закон України «Про основи соціального захисту бездомних і безпритульних дітей»

• Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»

• Постанова КМУ №866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини»