Рекомендації щодо виявлення та реагування на випадки жорстокого поводження з дітьми в умовах воєнного стану

Дата: 04.05.2022 15:05

В умовах воєнного стану в Україні, масової евакуації та переміщення дітей, сімей з дітьми з населених пунктів, де ведуться активні бойові дії, значно зростає загроза  життю та здоров’ю дітей, а також ризик вчинення різних форм жорстокого поводження з ними, адміністративних чи кримінальних правопорушень по відношенню до дітей.

Термін „жорстоке поводження з дитиною” розглядається як будь-які форми фізичного, психологічного, сексуального або економічного насильства над дитиною, зокрема, домашнього  насильства, а також будь-які незаконні угоди стосовно дитини, зокрема, вербування, переміщення, переховування, передача або одержання дитини, вчинені з метою її експлуатації з використанням обману, шантажу чи уразливого стану дитини. Жорстоке поводження з дитиною може проявлятися у тому числі будь-якою формою  рабства, продажем дитини та торгівлею дітьми, борговою залежністю, примусовою працею, вербуванням дітей для використання їх у збройних конфліктах, вчиненням сексуального насильства стосовно дитини.

Суб’єкти,  юридичні  та  фізичні  особи,  яким  стало  відомо  про  дитину,  яка перебуває  в  складних  життєвих  обставинах  внаслідок  жорстокого  поводження  з нею або наявності загрози її життю чи здоров’ю, зобов’язані:

у разі  потреби  надати  дитині  домедичну  допомогу,  викликати  бригаду екстреної  (швидкої)  медичної  допомоги  для  надання  дитині  екстреної  медичної допомоги;

невідкладно   повідомити   про   таку   дитину   (телефоном   або   засобами електронної комунікації) органам Національної поліції (для вжиття заходів щодо припинення  протиправних  дій  стосовно  дитини)  та  службі  у  справах  дітей  за місцем виявлення та перебування дитини;

за наявності загрози життю чи здоров’ю у зв’язку з техногенними аваріями та  іншими  надзвичайними  ситуаціями  або  загрозою  їх  виникнення  (пожежа, пошкодження  /  руйнування  будівлі тощо), – невідкладно  повідомити  підрозділ територіального органу ДСНС.

Також дитина має  можливість  особисто  звернутися  до відповідних  суб’єктів  та  органів  у  разі  порушення її прав,  жорстокого поводження з нею, зокрема, домашнього насильства.

З   інформацією   про   загрозу   життю   чи   здоров’ю   дітей,   вчинення правопорушень  стосовно  дітей  можна  звертатися  до  органів  державної влади,  органів  місцевого  самоврядування,  закладів  освіти,  охорони  здоров’я, соціального захисту населення, центрів соціальних служб / інших надавачів послуг, фахівців  із  соціальної  роботи,  спеціалізованих  установ  з надання  безоплатної первинної правової допомоги,  центрів  з  надання  безоплатної  вторинної  правової допомоги, бюро правової допомоги, органів прокуратури,  уповноважених органів з  питань  пробації,  спеціалізованих  служб  підтримки  осіб,  постраждалих  від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

Для оперативного реагування на повідомлення про випадки жорстокого поводження з дитиною або ймовірну загрозу її життю чи здоров'ю громадяни та заінтересовані суб'єкти органів влади мають повідомляти Служба у справах дітей Новогуйвинської селищної ради за тел.: 097-496-44-46, або e-mail:ccd.dity.novog@gmail.com

Повідомляти про випадки вчинення правопорушень до поліції і надалі можна за номером 102.

Крім цього, функціонує єдиний номер українських екстрених служб 112.

Додаткові номери екстрених служб в Україні:

101 – служба порятунку, рятувальники;

103 –швидка медична допомога;

104 –газова служба.

Урядовий контактний центр (консультації з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидія домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей) –1547.

Отримати   консультації   та   психологічну   підтримку   можна   також   за телефонами:

• Національна  гаряча  лінія  для  дітей  та  молоді  (консультування  дітей  та молоді щодо проблем в особистих стосунках, непорозумінь з батьками, насильства  чи  жорсткого   поводження,   консультації   психолога,   юриста   та   соціальних працівників щодо випадків порушення прав дитини) – 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного телефону) або 116 111 (з мобільного);

• Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації – 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного телефону) або 116 123 (з мобільного).

За  ініціативою  Офісу  Президента  України,  спільно  з  Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Міністерством соціальної політики України,  створено чат-бот    у    мережі    Telegram „Дитина    не    сама” (@dytyna_ne_sama_bot),  який  допомагає  дітям  у  складних  ситуаціях  під  час воєнного стану.

Служба у справах дітей Новогуйвинської селищної ради