Початок співпраці: Лаздій та Новогуйвинське

Дата: 03.11.2021 17:01

Start of the Cooperation: Lazdijai and Novohuivynske

On 27 October 2021, a first meeting between Lazdijai (Lithuania) and Novohuivynske (Ukraine) took place. The partners presented their municipalities to each other and discussed areas of cooperation that would benefit the citizens of their communities.

Lazdijai is a multifaceted municipality with a strong and experienced team that has implemented a lot of projects - modernisation of the Sports Center, reconstruction of Gymnasium and the Hospital to name a few. The local authorities are paying special attention to the needs of the elderly and the children of the community. Most recently, participatory budgeting has also been introduced. This gives people an opportunity to get more involved in the planning of local development projects.

Novohuivynske is a new municipality that, in the process of amalgamation in 2020, united 24 settlements. Since then, the work of the local authorities has been aimed at mobilisation of resources (financial, expertise and knowledge) for the development of the community, addressing social issues and improving the welfare of the population.

Both municipalities have an active cultural scene, supported by various centers, libraries and sports clubs. There is also a joint interest in developing eco-tourism and in the promotion of various historical monuments.

During the meeting, Lazdijai shared some experiences of attracting investments and the importance of reducing bureaucratic barriers. On the other hand, Novohuivynske’s experience with Sport Horse Centre is interesting for the Lithuanian partner which is thinking of developing a similar structure in their municipality.

According to the Deputy Mayor, Svitlana Sadovska, since Novohuivynske is a young municipality, there is a great interest to cooperate and to learn in greater details about various projects and the best practices of Lazdijai that can be borrowed and implemented in the new community.

The study visit of Novohuivynske to Lazdijai will take place in spring 2022.

The partnership started in the framework of the Initiative “Bridges of Trust”, implemented by the Council of European Municipalities and Regions and PLATFORMA, and is funded by the U-LEAD with Europe programme, a multi-donor action of the European Union and its member states Germany, Poland, Sweden, Denmark, Estonia and Slovenia.

Початок співпраці: Лаздій та Новогуйвинське.

27 жовтня 2021 року відбулася перша зустріч між Лаздієм (Литва) та Новогуйвинським (Україна). Партнери представили один одному свої громади та обговорили напрямки співпраці, які будуть корисними для громадян обох громад.

Лаздій – це громада з сильною та досвідченою командою, яка реалізувала багато проектів, серед яких модернізація спортивного центру, реконструкція гімназії та лікарні. Місцева влада приділяє особливу увагу потребам людей похилого віку та дітям. Зовсім нещодавно також було запроваджено бюджет участі, який дає можливість людям брати участь у плануванні проектів місцевого розвитку.

Новогуйвинське – нова громада, яка у процесі об’єднання у 2020 році об’єднала 24 населені пункти. Відтоді робота місцевої влади спрямована на мобілізацію ресурсів (фінансових, експертних) для розвитку громади, вирішення соціальних питань та підвищення добробуту населення.

Обидві громади  розвивають культурну сферу, забезпечуючи функціонування різних культурних центрів, бібліотек та спортивних клубів та зацікавлені у розвитку екологічного туризму та популяризації різноманітних історичних пам’яток.

Під час зустрічі представники міста Лаздій поділилися досвідом залучення інвестицій та важливістю зменшення бюрократичних бар’єрів, а також особливий інтерес у них викликала ідея Новогуйвинської громади пов’язана зі створенням кінного центру.

За словами заступника селищного голови Світлани Садовської, оскільки Новогуйвинське – «молода» громада, то існує великий інтерес до співпраці та більш детального вивчення різноманітних проектів та кращих практик Лаздія, які можна запозичити та впровадити у Новогуйвинській громаді.

Навчальний візит представників Новогуйвинської громади до Лаздія відбудеться навесні 2022 року.

Партнерство розпочалося в рамках Ініціативи «Мости довіри», яку впроваджують Рада європейських муніципалітетів та регіонів та ПЛАТФОРМА, за підтримки програми U-LEAD з Європою, що спільно фінансується Європейським Союзом та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією.