Встановлення та здійснення опіки та піклування над повнолітніми недієздатними особами та особами, дієздатність яких обмежена

Дата: 30.09.2021 15:45

Опіка встановлюється над особами, які судом визнані , недієздатними.

Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розгляду не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Для визнання особи недієздатною майбутній опікун має подати заяву до суду. Суд призначає опікуна на підставі подання від органу опіки та піклування. Кандидатура опікуна розглядається на Опікунській раді.

Піклування встановлюється над особами, дієздатність яких обмежена.

Для визнання особи обмежено дієздатною, майбутній опікун має подати заяву до суду . Суд призначає піклувальника на підставі подання від органу опіки та піклування. Кандидатура опікуна розглядається на Опікунській раді.

Орган опіки та піклування Новогуйвинської селищної ради

Завдання органу опіки та піклування передбачені нормами та положеннями Цивільного кодексу України, Цивільно – процесуального кодексу України, Правилами опіки та піклування, затвердженими спільним Наказом державного комітету у справах сім’ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 № 34/166/131/88.

Так , відповідно до Правил опіки та піклування, встановлено, що опіка(піклування) є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишились без піклування батьків, та повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.

Згідно положення про Опікунську раду при виконавчому комітеті Новогуйвинської селищної ради (далі Положення), затвердженого рішенням виконавчого комітету №297 від 16 вересня 2021 року Опікунська рада  має дорадчі функції. Відповідно до Положення, Опікунська рада забезпечує вирішення питань щодо:

• розгляду повідомлень фізичних, юридичних осіб про громадян, які потребують опіки чи піклування;
  • встановлення опіки над повнолітніми особами, у разі визнання їх судом недієздатними (обмежено дієздатними);
  • встановлення опіки над майном у передбачених законом випадках;
  • розгляду звернень щодо неналежного виконання опікунами (піклувальниками) обов'язків щодо підопічних;
  • розгляду скарг на дії опікунів (піклувальників);
  • припинення опіки чи піклування та звільнення опікуна (піклувальника) від повноважень;
  • надання письмової згоди або заперечення на відчуження нерухомого майна (у тому числі житла) та іншого майна, власником якого є  повнолітня недієздатна особа та особа, дієздатність якої обмежена, повнолітня особа, яка за станом здоров’я не може самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов’язки;
  • участі у розгляді судами спорів, пов'язаних із захистом прав  повнолітніх недієздатних осіб та осіб, дієздатність яких обмежена, повнолітніх осіб, які за станом здоров’я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов’язки;
  • розглядає інші питання, віднесені законодавством до компетенції органів опіки та піклування.

Засідання Опікунської ради проводяться за необхідністю, за адресою: смт Новогуйвинське, вул. Дружби народів, 5.

Перелік документів

які подаються для встановлення опіки над недієздатними особами, які визнаються судом недієздатними:

1. Копія паспорта опікуна(піклувальника) та підопічного.
  2. Довідка МСЕК про групу інвалідності( у разі наявності групи інвалідності).
  3. Копія правовстановлюючих документів на квартиру, машину та інше майно( свідоцтво про приватизацію, договір купівлі- продажу, тощо).
  4. Акт обстеження умов проживання та опис майна особи, щодо якої розглядається питання встановлення опіки або піклування (складається представниками опікунської ради).
  5. Заява (приймається з повним пакетом документів, зразок заяви надається представниками опікунської ради).
  6. Заяви про надання згоди повнолітніх членів сім´ї недієздатного та членів сім´ї опікуна.
  7. Довідка про стан здоров´я , з психоневрологічного диспансеру та про проходження профілактичного наркологічного огляду від нарколога.
  8. Акт обстеження умов проживання майбутнього опікуна( складається представниками опікунської ради).
  9. Копії документів, що підтверджують родинні відносини майбутнього опікуна та особи, що потребує опіки ( свідоцтво про народження, одруження, розлучення, тощо).
  10. Рішення суду про визнання особи недієздатною, у разі якщо особа є недієздатною.

Перелік документів для надання дозволу на укладення договорів відчуження майна від імені осіб, які перебувають під опікою(піклуванням):

1. Заява за зразком.
  2. Копії паспортів опікуна(піклувальника) та підопічного.
  3. Рішення суду про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
  4. Копія правовстановлюючого документа та витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно про підтвердження права власності підопічного на майно, відносно якого буде укладатися опікуном договір від імені підопічного.
  5. Копія експертного висновку про ринкову вартість майна, відносно якого буде укладатися опікуном договір від імені підопічного.
  6. Копія правовстановлюючого документа та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про підтверження права власності на майно, яке має бути придбане на ім´я підопічного.
  7. Копія експертного висновку про ринкову вартість майна, яке має бути придбане на ім´я підопічного.

1. Всі заяви подаються особисто.

2. Копії документів мають надаватися  разом з оригіналами.

3. Документи надаються в 2-х примірниках( ксерокопії).

4. У разі , якщо майбутній опікун проживає в іншій громаді, а опіка буде встановлюватися у Новогуйвинській громаді, спочатку потрібно звернутись до опікунської ради за місцем проживання за Висновком про можливість виконувати опікунські обов´язки.