Сімейний патронат

Дата: 24.05.2021 11:16

Патронат над дитиною (далі - сімейний патронат) – це професійна комплексна послуга, що передбачає: тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, батьками складних життєвих обставин (насильство, бездоглядність, загроза життю і здоров’ю, проблеми з житлом, хвороба батьків або їх ув’язнення тощо). Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

Для кого ця послуга?
      Це можуть бути:

• новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі;
  • підкинуті, знайдені діти;
  • безпритульні діти;
  • діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров‘ю;
  • діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
  • діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, безвісно відсутні;
  • діти, переміщені із тимчасово окупованої території, або району проведення бойових дій в зоні АТО;
  • інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них.

Патронатним вихователем може бути:

• Повнолітня особа, яка є громадянином України;
  • Має позитивний досвід виховання дітей;
  • Має житло (власне, орендоване);
  • Немає судимості;
  • Має добровільного помічника серед членів родини;
  • Стан здоров'я дозволяє забезпечувати догляд та виховання  дітей;
  • Кандидат разом з помічником пройшли навчання за  спеціальною   програмою підготовки.
  • Уклав/ла договір про надання послуг з патронату з відповідним органом опіки.

Патронатний вихователь не може поєднувати надання послуг патронату над дитиною з іншими видами діяльності, які перешкоджатимуть якісному виконанню умов договору про патронат над дитиною.
Патронатними вихователями не можуть бути особи, зазначені у статті 212 Сімейного кодексу України, а також особи, чиї діти були засуджені, перебувають/перебували у конфлікті із законом.

Яке фінансування послуги з патронату?

За надання послуги патронатний вихователь щомісяця отримує:

• Грошове забезпечення в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб;
  • При влаштування 2-х і більше дітей, віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ, грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50%;
  • Соціальну допомогу на утримання та виховання дитини в розмірі 2-х прожиткових мінімумів відповідно до віку дитини;
  • Сплату єдиного внеску за загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.

Перелік документів, які потрібно зібрати кандидатам у патронатні вихователі:

• Заява;
  • Копія паспорта свого та кандидата у помічники патронатного вихователя;
  • Довідка про склад сім'ї (форма №3);
  • Копія трудової книжки (за наявності);
  • Висновки про стан здоров'я свого та кандидата у помічники патронатного вихователя;
  • Довідки від нарколога, психіатра та фтизіатра, а т.ч. і для осіб, які проживають разом із кандидатом у патронатні вихователі;
  • Довідки про відсутність судимості, в т.ч. і у повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом із кандидатом у патронатні вихователі;
  • Документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
  • Письмова згода на влаштування дітей до цієї сім'ї усіх повнолітніх членів сім'ї кандидата у патронатні вихователі.